Adenoidné deti
Alebo deti so zväčšenou nosohltanovou mandľou. Problém veľmi bežný u detí do 6. roku života. Už pri narodení sme vybavení nosnou mandľu, s rastom dieťaťa sa zväčšuje aj ona - maximum dosahuje okolo 8. roku života. Smerom k puberte sa začne zmenšovať, až úplne vymizne. Počas obdobia rastu nosnej mandle môže dôjsť k jej nadmernému zväčšeniu. Prečo sa tak udeje, však neexistuje zo strany lekárov jednoznačná odpoveď.
Nadmerný rast nosnej mandle môže byť spôsobený:
To, že sa nosová mandľa zväčší, nemusí automaticky znamenať problém. Pokiaľ sa však príznaky objavia, lekári toto považujú za situáciu, ktorú je potrebné riešiť.
Snáď prvým príznakom je problém s dýchaním cez nos:
Lekári upozorňujú, že dýchanie cez ústa je spočiatku nenápadné, no postupne už dieťa dýcha takmer výlučne ústami. V extrémne závažných prípadoch zväčšenej nosovej mandle môže u dieťaťa dôjsť počas spánku k spánkovému apnoe (k zástave dýchania).
V spánku sa môže objaviť škrípanie zubami a tiež pomočenie (vo veku, kedy už dieťa bežne udržiava hygienu a už dávno sa nepomočilo).
Takéto deti obvykle spia nepokojne, budia sa ráno unavené, neoddýchnuté, majú následne problém sa v škole či škôlke sústrediť.
Ako dôsledok nesprávneho dýchania sa v nose hromadia hlieny. Tie potom môžu stiecť do hltana, dieťa ich prehltne, čo môže byť príčinou následného nechutenstva. Časť hlienov môže zatiecť hlbšie do dýchacích ciest a spôsobovať opakové zápaly hrtana a priedušiek.
Po opakovaných infekciách horných dýchacích ciest je často nosná mandľa zväčšená. Keďže sú v nej usídlené baktérie a nachádza v blízkosti sluchových trubíc, veľmi ľahko dôjde k tomu, že baktérie sa tam dostanú a spôsobia zápal.
Lekári upozorňujú, že včasné odhalenie zväčšených nosových mandlí je veľmi dôležité.