Pre rodičov - september 2020

Tíšite a zabávate svoje dieťa mobilom? A viete, ako mu tým škodíte?

Nový prieskum ukázal, že až 75% detí v predškolskom veku používa výdobytky techniky s dotykovým displejom denne a čo je ešte neuveriteľnejšie, rodičia dávajú čoraz častejšie tablet, alebo mobil do rúk na utíšenie či zabavenie už tým najmenším - deťom od polroka.
Viac ako polovica detí vo veku od 6 do 11 mesiacov sa hrá s mobilom, alebo tabletom každý deň. Priemerne sa takto malé deti hrajú s prístrojmi, ktoré im do rúk nepatria 25 minút denne, čím strácajú približne 6 minút spánku. Na prvý pohľad to nie je nič horibilné, ale keď sa to nazbiera výsledok môže nepríjemne prekvapiť.
Štúdia okrem iného tiež zistila, že čím viac sú deti zapojené do aktivity s mobilmi a tabletmi, tým s menšou pravdepodobnosťou dokončia svoju domácu úlohu. Možno aj vy máte doma školáka, ktorý nechce byť dlho v družine, aby sa mohol čo najviac hrať na tablete, alebo sa ponáhľa veľmi rýchlo a nesústredene si urobiť úlohy, len aby sa už mohol týmto spôsobom zabávať. Žiaľ, možnosť byť na týchto moderných zariadeniach u detí výrazne znižuje zmysel pre povinnosť a chuť pracovať na školských úlohách, preto je dôležité stanoviť jasné pravidlá.
Školákom je dôležité určiť čas, kedy sa môžu baviť na týchto zariadeniach a vždy by to malo byť po dobre odvedenej domácej príprave do školy. Odborníci totiž zistili, že deti, ktoré strávia 2 až 4 hodiny denne na tabletoch a mobiloch, majú o 23% vyššie riziko, že si neurobia domáce úlohy tak, ako by mali. Deti a mládežníci od 8 do 18 rokov trávia pred displejom a obrazovkami televízora či počítača až približne 44,5 hodiny týždenne. Najhoršie, čo môžeme spraviť, je nechať dieťa hrať sa na mobile, alebo tablete večer pred spaním.
Vedci nie sú si úplne istí, prečo má táto hra taký negatívny vplyv na spánok , ale okrem elektromagnetického žiarenia má v tom pravdepodobne prsty aj priveľká stimulovanosť detí do hry.