Pre rodičov - jún 2020

Ako sa zmení život a osobnosť dieťaťa?

• Deti sa príchodom do materskej školy dostávajú do nového sociálneho prostredia s rozmanitými sociálnymi vzťahmi a menia svoj spôsob života.
  • Riaditeľ vytvorí podmienky na dochádzku dieťaťa, pričom s rodičom dohodne dĺžku pobytu dieťaťa v materskej škole.
  • Materské školy zabezpečujú výchovu a vzdelávanie detí v predškolskom veku od dvoch do šesť rokov.
  • Dopĺňajú rodinnú výchovu o výchovno-vzdelávaciu činnosť zameranú na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa.
  • Materská škola teda nadväzuje na rodinnú výchovu, dopĺňa ju a obohacuje o podnety, ktoré rodina svojimi špecifickými funkciami nedokáže zabezpečiť. Ide o prvú školu, ktorú dieťa absolvuje.
  • Súčasťou predškolskej výchovy je aj príprava dieťaťa na povinnú školskú dochádzku.
  • Dieťa by malo dosiahnuť takú fyzickú, psychickú a celkovú úroveň rozvoja osobnosti, aby bolo schopné ľahkej adaptácie v školskom prostredí a dokázalo zvládnuť požiadavky 1. ročníka základnej školy.
  • Materské školy nie sú sociálnymi ustanovizňami poskytujúcimi len opateru a dozor, ale sú výchovno-vzdelávacími zariadeniami..
  • Základným pedagogickým dokumentom v materských školách je Štátny vzdelávací program schválený Ministerstvom školstva.
  • Najdôležitejšími vývinovými úspechmi predškolského veku sú osvojenie reči /okolo druhého a tretieho roku veku, pričom čistá výslovnosť sa dosahuje individuálne aj neskôr / a socializácia dieťaťa, ktorá sa završuje dosiahnutím sociálnej spôsobilosti dieťaťa, ako jednej zo zložiek školskej zrelosti alebo pripravenosti.
  • Súčasné skúsenosti potvrdzujú, že deti prichádzajúce do základnej školy z rodinného prostredia dosahujú v školskej pripravenosti nižšiu úroveň, najmä v sociálnej spôsobilosti, oproti deťom s dlhodobou pravidelnou dochádzkou.
  • Celkový efekt má pravidelná dlhodobá dochádzka do MŠ.
  • Emocionálna inteligencia sa najvýraznejšie nadobúda práve v predškolskom veku.
  • Napríklad dieťa živo reaguje na konflikty medzi rodičmi, na vzťahy medzi súrodencami, rovesníkmi alebo dospelými osobami. V skutočnosti nedokáže ešte veľa vecí slovne vyjadriť, tieto však vplývajú na jeho celkový citový postoj voči ľuďom a svetu. Odborníci sa zhodujú v názore, že práve v tomto vývinovom období majú svoj pôvod počiatky rozličných porúch a neuróz.
  • Deti v materskej škole nadobúdajú nové príležitosti na sebazdokonaľovanie v rôznych doposiaľ neznámych oblastiach.
  • V materskej škole sa uplatňuje princíp aktivity dieťaťa, v ktorej dominuje hra ako dominantný prostriedok rozvoja osobnosti dieťaťa.
  • Hra je prirodzená činnosť detí. Pre zdravý vývin je rovnako dôležitá ako výživa a spánok.
  • Hrou sa deti učia a zároveň im poskytuje zábavu a radosť. Preto aj v MŠ sa hráme, hoci sa učíme.
  • V predškolskom veku sa u dieťaťa utvárajú základy jazykovej správnosti a kultúry reči.
  • V tomto období sú najpriaznivejšie predpoklady zvládnuť jazyk.
  • Jazykový a rečový prejav detí pozitívne ovplyvňuje celková podnetnosť prostredia.
  • Deti v predškolskom veku majú príležitosť počuť a osvojiť si slangové vyjadrenia.
  • Plnohodnotná reč má veľký význam pri úspešnom začlenení dieťaťa hlavne do základnej školy.