Pre rodičov - november 2023

Čo má dieťa vedieť, aby nezaostávalo za svojimi rovesníkmi

1. Dieťa by malo vedieť svoje meno a priezvisko
Znie to možno čudne, ale niektoré deti sa predstavujú zdrobneninami mena (Titi, Veve) alebo svojimi prezývkami z domu (miláčik, žabka, fazuľka a podobne).
2. Dieťa má byť primerane svojmu veku samostatné
Samozrejme, že je jednoduchšie, keď svoje dieťa nakŕmite sami. Ani nemusíte potom pol dňa umývať kuchyňu. Ale vedieť chytiť do ruky lyžicu a trafiť sa s ňou do úst, je prvým krokom k samostatnosti. Áno, rozhadzovanie jedla mimo taniera a stola k tejto fáze učenia, žiaľ, patrí, rodič sa musí prekonať. Za lyžičkou nasleduje pitie z pohárika, potom používanie vidličky a noža, ďalšia etapa učenia je, keď si dieťa dokáže natrieť maslo na chlebík, či preliať nápoj z fľaše alebo džbánu do pohára. Dieťa by malo byť samostatné nielen v jedení, ale aj obliekaní. Zo začiatku pomáhate dieťaťu, aby prestrčilo ruky cez rukávy, nohy trafilo do správnych dierok nohavíc, ale už samé sa dokáže vyzuť, dať si dole čiapku. Postupne sa zvládne obliecť samé. Ani zipsy, či gombíky pre neho nebudú problém.
3. Dieťa musí vedieť, že v živote sú určené pravidlá a hranice
Je sa za stolom. Kreslí sa na papier. Knižky listujeme a čítame, ale netrháme ich. Kamarátov nebijeme a ak nedokážeme sami riešiť problém, hľadáme pomoc od niekoho staršieho. Na miestach, ktoré nie sú bezpečné, držíme mamu alebo ocina za ruku. Po parkovisku nebeháme, nehráme sa naháňačku. V obchode si nemôžeme zobrať všetko, čo nám príde na chuť, ale môžeme sa dohodnúť s mamou, že nám kúpi jednu vec, ktorá sa nám páči.
To, že vy ako rodičia rozumiete, čo chce dieťa povedať, neznamená, že to platí aj pre ostatných. Ak vaše dieťa ukáže prstom na hračku a povie "to," pokračujte v rozhovore s dieťaťom, použijúc širšiu zásobu slov:
"Chcel by si plyšového medvedíka? Ten je ale krásny! Je mäkký, má hnedú farbu a pozri, tu má veľké čierne oči. Nech sa páči."
Vaše dieťa sa čochvíľa naučí namiesto slova "to" vyjadriť svoje želania jasnejšie: "Chcem piť," "Chcem ešte," "Chcem banán." Neskôr vymení jednoduchšie vety za zložitejšie súvetia: "Veľmi sa mi páčilo to modré auto v obchode. Kúpiš mi ho?