Pre rodičov - september 2011

Milí rodičia,
asi budete so mnou súhlasiť, že v dennom poriadku dieťaťa niekedy aj malá zmena môže spôsobiť veľký problém. Myslíte si, že vstup dieťaťa do materskej školy, je malou zmenou? Môžeme si pokojne povedať, že v oblasti vývinu dieťaťa je to podstatný rozdiel. Sprevádzať ho môžu rozličné prejavy. Niektoré deti sa s nástupom do kolektívu vyrovnávajú v priebehu prvých dní, iné sa na nové prostredie adaptujú až za niekoľko týždňov. Je potrebné si uvedomiť, že dieťa prichádza do neznámeho prostredia, nevie sa v ňom dobre orientovať a musí sa prispôsobiť novému režimu a pravidlám. Nedostáva sa mu toľko pozornosti ako keď bolo iba s vami. To všetko je veľmi náročné a potrvá určitý čas, kým sa začne v novom prostredí cítiť bezpečne. Nezľaknite sa, ak dieťa nemalo spočiatku problém s adaptáciou, tešilo sa do MŠ a po čase ju začne odmietať. Aj to je prirodzený prejav niektorých detí, pre ktoré bolo spočiatku všetko nové a zaujímavé. Po čase im však nemusia vyhovovať obmedzenia, takže tento protest u nich prichádza oneskorene.

Ako pomôcť dieťaťu k úspešnej adaptácii?

• ešte pred nástupom do materskej školy oboznámte dieťa s budovou, učiteľkami, deťmi
  • pozerajte sa na deti na dvore, hovorte s ním o tom, čo v MŠ robia a povedzte mu, že aj ono pôjde medzi ne a bude sa tam hrať
  • pri rozhovoroch o materskej škole buďte reálny, čiže žiadne fantázie o tom, aké krásne hračky ich tam čakajú a k tomu ešte dobrí kamaráti. Pri dnešnej domácej výbave detských izieb sa môže stať, že vášmu dieťaťu v triede na prvý pohľad žiadna z hračiek do oka nepadne, a už je tu zbytočné sklamanie. V prípade, že predsa len prejaví záujem o niečo, práve v prvých dňoch sa môže stať, že s hračkou sa bude hrať iné, priebojnejšie dieťa, ktoré sa len tak ľahko nevzdá
  • zbytočne nepredlžujte lúčenie s plačúcim dieťaťom v šatni, prejavte mu porozumenie, ubezpečte ho, že ho máte radi a že poň prídete
  • zostaňte po celý čas pokojní
  • dôverujte učiteľkám v triede
  • dovoľte mu po dohode s učiteľkou priniesť si obľúbenú hračku, s ktorou sa mu prvé dni ľahšie zvládnu
  • neporovnávajte svoje dieťa s iným dieťaťom, ktoré neplačú a usmievajú sa
  • rešpektujte jeho pocity
  • hovorte mu pravdu – idem do práce, budem doma upratovať, variť a podobne
  • komunikujte s dieťaťom o tom, čo sa v MŠ dialo, ale nenúťte ho rozprávať, ak nechce
  • prejavte mu dôveru, že je šikovné, že to zvládne

V živote budú čakať na vaše deti ešte iné zmeny s ktorými sa budú musieť vyrovnať.
Niektoré deti však už v tomto veku budú mať prvú skúsenosť a môžu ju zvládnuť úspešne za vašej a samozrejme našej pomoci a pochopenia.
Veľmi nám záleží na tom, aby ste našli v kolektíve našej školy pre svoje deti záruku bezpečia a kvalitnej odbornej starostlivosti.