Materská škola v Uníne

Unín Materská škola

MŠ Unín

Pre rodičov - január 2019

Spánok a prebúdzanie.

Nerušený a pokojný spánok je pre telo aj myseľ významný nielen pre samotné dieťa, ale aj pre celú rodinu. Je dôležité, aby sa dieťa pred spánkom zrelaxovalo a spájalo si čas ukladania na spánok s bezpečím a istotou. Väčšina detí spája ukladanie na spánok ako nútené odtrhnutie od všetkého, čo je zaujímavé, keď ich dáte do spálne, kde sa nič nedeje.
Do akého veku má spať popoludní? To je individuálne. Dieťa príde o možnosť popoludňajšieho spánku nástupom do školy, preto musia rodičia zvážiť, kedy je vhodné skončiť so spánkom dieťaťa počas dňa. Je zaujímavá tá skutočnosť, že dieťa, ktoré má okolo šiestich rokov, prirodzene dospeje k tomu, že sa vypýta spať samo.
Ak chcete mať istotu, že vaše malé dieťa spí dosť a často, zapisujte si potrebné údaje do spánkového denníka. Aby sa dieťa naučilo zaspávať samo, máte na výber metódu regulovaného plaču, ktoré navrhuje Dr. Richard Ferber. Podľa nej sa dieťa samo naučí, že má spať a nie kričať na rodiča a ustavične sa domáhať jeho prítomnosti, ako aj to, že má zaspať samo. Pochopí, že ho ochraňujete a ste s ním, ale neprídete hneď na každé zaplakanie. Keď sa rozhodnete pre túto metódu, pripravte sa, že pôjde o plač a krik, ak však začnete, už to treba dotiahnuť do konca! Celú rodinu upozornite, že pár dní a nocí to bude zlé. Základ je dať dieťa do postieľky, uložiť ho so všetkými rituálmi a chvíľu - tri až päť minút - pri ňom ostať. Potom ho nechajte, nech zaspáva samo. Začne plakať, ale vy by ste nemali reagovať hneď. Stanovte si čas päť minút, po ich uplynutí sa vráťte a tíšte ho. Postupne pôjdete do izby až o sedem minút a zdržíte sa tam opäť tri až päť minút. Štvrtý alebo piaty večer by ste mali ísť do izby o desať minút a zdržať sa tam dve až tri minúty. Prihovárajte sa dieťaťu a reagujte pokojne. Dieťa môže kričať a zväčša je na vás nahnevané. Keď vydržíte, po niekoľkých dňoch máte vyhrané.
Po otvorení očí by malo byť dieťa spokojné a šťastné.
Pripravte si dopredu, čo potrebujete - raňajky, oblečenie pre dieťa, ktoré naučíte, že má prichystané veci a môže sa v obliekaní cvičiť už samo.
Zobúdzajte dieťa čo najjemnejšie, dotýkajte sa ho, doprajte mu čas, nech pomaly otvorí oči a postupne vstane z postele. Desať až pätnásť minút po prebudení sa ho nesnažte zapojiť do aktívnych činností, neklaďte mu otázky, ani mu nedávajte úlohy.
Postupne ho zapojte do ranného rituálu - ísť na WC, umyť sa, vyčistiť si zúbky, raňajky.