Pre rodičov - december 2023

Čistenie zubov u detí

* Myslíte si, že trojročné dieťa nepotrebuje zubnú kefku?
* Omyl - detský chrup vyžaduje starostlivosť od chvíle, kedy sa v ústach objaví prvý mliečny zub
Aj ten jeden jediný sa totiž stáva terčom baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz. Bohužiaľ, už medzi trojročnými batoľatami nájdeme mnohé s pokazenými zúbkami. Ak nechcete, aby vaše dieťa malo v predškolskom veku v zúbkoch "červíky", správna starostlivosť o mliečne zuby je nevyhnutná už v ranom veku.
Cukry a baktérie = zubný kaz
Zubný kaz spôsobuje infekcia, ktorá sa začína premnožením baktérií v ústach. Tie spracovávajú cukry z bežných jedál a nápojov, čím produkujú kyseliny, ktoré začnú narúšať zubnú sklovinu. Tá sa následne začne rozkladať a vzniká zubný kaz.
Kedy by si malo dieťa čistiť zuby?
Po každom jedle by ste mali dieťaťu povedať, že by si malo vyčistiť zúbky, aby na nich nezostal povlak. Samozrejme, nie vždy sa to dá, ale zuby by si dieťa malo poctivo vyčistiť minimálne dvakrát denne. Len čo sa vyčistia, povlak sa odstráni a proces kazenia sa zastaví (aspoň do ďalšieho jedla).
Fľašu dieťaťu nechajte len pri jedle
Vedeli ste, že aj detská fľaša, ktorá pomáha batoľatám zaspať, spôsobuje, že cukry z nápoja sa prilepia na zuby, čím sa zvýši riziko vzniku zubného kazu? V žiadnom prípade preto dieťa nenechávajte zaspávať s fľašou v ústach. Rovnako si dávajte pozor pri dojčení, pretože aj materské mlieko je sladké. Snažte sa dieťa čo najskôr odnaučiť zaspávať s fľašou, a ak je dieťa už staršie, dbajte na to, aby nemalo neobmedzený prístup k hrnčeku so sladkou šťavou a pod.
Čo ešte je dobré vedieť pri starostlivosti o mliečne zuby
* Zúbky deťom čistite (alebo im pomáhajte a kontrolujte, či si ich čistia správne) minimálne dvakrát denne - ráno a večer. Pred spaním je to obzvlášť dôležité, pretože počas spánku klesá množstvo slín, čím sa zvyšky cukrov stávajú živnou pôdou pre baktérie.
* Zubnú kefku vymieňajte každé dva mesiace alebo po infekčnom ochorení, ako je napríklad aj bolesť hrdla.
* V prvom roku je tkanivo ďasien jemné, takže používajte kefku s mäkkými štetinami a špeciálne zaoblenou hlavou, aby ste predišli zraneniu ďasien. Dieťa by malo kefku ľahko chytiť a ovládať.