Pre rodičov - november 2018

Zdravé stravovacie návyky u detí.

Aby bolo dieťa zdravé a silné, musí prijímať všetky potrebné živiny. Preto sú stravovacie návyky u detí veľmi dôležité. Tu by sme im mali ísť príkladom my, rodičia. Je našou úlohou vypestovať u detí pozitívny vzťah k zdravým pokrmom.
Deti po prvom roku života môžu jesť takmer všetko. Každému z nás je zrejmé, že potrebujú pestrú a zdravú stravu. Základ by mal tvoriť chlieb, obilniny, ovocie, zelenina. Dôležité sú bielkoviny, ktoré sa získavajú z mäsa, rýb, sójových výrobkov, strukovín a obilnín.
U detí je veľmi dôležitý aj príjem mlieka, mali by ho vypiť pol litra denne. Netreba obmedzovať ani tuky, pretože deti potrebujú kalórie navyše.
Sladkosti sú síce súčasťou nášho života, ale majú svoje negatíva. Deti by ich nemali jesť často, pretože strácajú chuť do jedla a kazia sa im zuby. Nevadí však, ak deti z času na čas zjedia niečo sladké, nemali by sme ich však sladkosťami odmeňovať.
Pri stolovaní by sme mali navodiť príjemnú atmosféru, ktorá má na dobré trávenie lepší vplyv. Nie je vhodné, ak deti pri jedení príliš často karháme. Nehovoriac o tom, že pri stolovaní si dieťa osvojuje základy spoločenského správania.

Ako teda dosiahnuť u detí zdravé stravovacie návyky?
Tu je zopár tipov:

• Buďme svojim deťom vzorom a jedzme zdravé jedlá spolu s nimi.
  • Medzi hlavnými jedlami im ponúknime skvelé maškrty, ako sú: ovocie, surová mrkva alebo syr.
  • Nechajme deti, aby si množstvo prijatej potravy riadili podľa svojej chute.
  • Usilujme sa im zavádzať rôzne druhy ovocia a zeleniny už od malička, aby si na ne zvykli.
  • Dovoľme deťom pomáhať nám pri varení.
  • Nepestujme v nich chuť na sladké.
  • Neučme deti soliť si jedlo pri stole.
  • Podávajme deťom plnotučné mlieko.
  • Deťom do štyroch rokov nedávajme jesť celé orechy, mohli by sa zadusiť.
  • Nikdy deti nenúťme jesť viac, ako im chutí.

Všetkým nám ide o zdravie našich detí, preto by sme vo svojom úsilí a zásadách o správnom stravovaní mali vydržať. Odmenou nám budú deti plné života a energie, u ktorých vypestujeme také stravovacie návyky, ktoré ich budú sprevádzať celý život.