Pre rodičov - marec 2024

Prečo sa dieťa v škôlke pocikáva

V prvom rade treba vylúčiť nejakú somatickú príčinu. Dieťa mohlo mať nejakú infekciu (zápal močových ciest, obličiek) alebo nejaký iný problém. V prvom rade teda treba požiadať o vyšetrenie pediatra, prípadne urológa.
Ak pominieme telesné príčiny pocikania sa, ostáva nám niekoľko ďalších možností, kedy sa deťom môže prihodiť nehoda.
Za normálnych okolností chodia deti na záchod hromadne - pred tým, než idú von, pred obedom, po obede pred spaním ... No nie vždy sa dieťatko v tejto chvíli vyciká.
Niekedy sa mu nechce, inokedy má nejaký blok, prečo si nechce sadnúť na ten mini záchodík - lebo sedátko je studené, lebo sa všetci na mňa pozerajú .

Dieťa sa pociká počas hry
Dieťatko sa môže pocikať v bdelom stave, keď je príliš zaujaté hračkami či hrou. Neuvedomí si signály močového mechúra a nepôjde sa vycikať. Je potrebné sa dohovoriť s učiteľkami, aby dieťatko opakovane "ponúkli" ísť cikať, aby skúsili sledovať jeho signály (prekrížené nohy, "stískanie") a poslali ho vycikať sa.
Niekedy je dieťa tak sústredené na aktivitu a tak veľmi ho to zaujíma, že sa bojí odísť z miestnosti, aby mu niečo neutieklo.

Dieťatko je v strese
Škôlka vo svojej podstate zmení deťom svet. Po niekoľkých rokoch, ktoré strávili doma s mamou, či babkou, sa dostávajú do väčšieho kolektívu. Musia rešpektovať iné pravidlá, posúvajú sa im časy spánku či bdenia.
Takáto výrazná zmena prináša dieťaťu obvykle i veľké napätie, a to aj tým deťom, ktoré sa do škôlky tešili a v podstate nemajú žiadny väčší problém. Musia sa teda aj naučiť inak sledovať svoje vlastné telo a svoje potreby.

Extrémna únava dieťaťa v škôlke
Pre veľa detí je nástup do škôlky aj veľkou zmenou biorytmu. Musia ráno skôr vstať, pred obedom už môžu byť extrémne unavené.