Materská škola v Uníne

Unín Materská škola

MŠ Unín

Pre rodičov - január 2012

Milí rodičia,

aj vy patríte medzi tých, ktorí si dávajú predsavzatia do Nového roka? Často sú to také, ktoré sa týkajú zdravia. "Schudnem, nebudem piť alkohol, prestanem fajčiť...!".

Fajčiť! Fajčíme pred očami našich detí, niekedy dokonca v izbe, v ktorej sa hrajú alebo pozerajú televízor. Len časť rodičov, v snahe vyhnúť sa výčitkám svedomia, odchádza fajčiť na balkón či toaletu. Veria, že tak deti chránia, ale zabúdajú na tie hrubé škáry pod dverami, na to, že hermeticky uzavrieť ktorýkoľvek priestor v byte sa nedá. A tak ich deti nielen vidia fajčiť, ale onen prefajčený vzduch aj dýchajú. Darmo im rodičia zvyknú hovoriť, že fajčenie je zlozvyk a aby sa mu vyhýbali. Niekde v podvedomí je zafixovaný vzor rodiča – fajčiara. Len málo detí v predškolskom veku povie, že by chceli fajčiť ako ich rodičia. To sa, bohužiaľ, časom zmení.

Alkohol! Oslavujeme ním všetky sviatky: meniny i narodeniny, výročia, Vianoce, Nový rok...
Pre tie celkom malé deti sa vymyslelo "detské šampanské". Aj im chceme dopriať radosť z buchnutia, bubliniek a prípitku z pohára na stopke. Neuvedomujeme si, že spolu s touto "radosťou" im do mysle ukladáme informáciu o tom, že "pripíjať si je správne", "alkohol je nevyhnutnou súčasťou oslavy", "piť je mužné". Raz, o veľa rokov neskôr, budú považovať abstinentov za čudákov, ktorí nepatria do zábavnej spoločnosti. Áno, alkohol sa stal trvalou súčasťou života našich rodín a teda sprostredkovane aj našich detí. Neukladajme im my, rodičia, do vedomia informáciu, že bez alkoholu to nejde! To predsa nie je pravda – len my sme vypestovali tieto tradície, lebo s pohárikom to bolo fajn, veselšie, zábavnejšie... Zabúdame, v koľkých rodinách sa začalo peklo práve pre alkoholizmus niektorého z rodičov...

Schudnem! Od malička kupujeme deťom sladkosti – veď deťom tak chutia! A práve tu sa deti učia princípu slasti. Ak sú smutní, zajedia to čokoládou. Plačú? Rodičia im podstrčia nejakú sladkosť. Verte, že niekedy je to kôpka sladkostí na deň. Nezdravá kôpka, ktorá raz môže byť nahradená niečím iným... Ak im bude smutno, bude treba smútok čímsi zaplašiť! Nahraďme kôpku cukroviniek niečím zdravším - ovocím, cereálnou tyčinkou či sušeným ovocím.

Už viete aké predsavzatie si dáte do Nového roka 2012? Ak Vám nevyhovuje uvedená ponuka, čo tak skúsiť sa viacej venovať svojim deťom.
Verte mi, táto investícia sa určite oplatí!