Pre rodičov - máj 2018

Ako sa zbaviť "malého", ale nežiadúceho problému.

Niektoré deti si vyžadujú opätovne v noci piť či mať cumeľ. Usilujte sa postupne uberať z množstva, ktoré dieťa pije. Inokedy príďte k nemu, pohladkajte ho, znovu uspite a piť mu ani cumeľ nedajte. Spočiatku bude veľa kriku. No práve vtedy viete, že je už zle - je to zlozvyk. Dieťa v noci nemusí piť, ak sa napije večer a ráno po prebudení, malo by mu to stačiť. Treba prijať pravidlo STOP. Vydržte jeho krik pár dní či nocí. Nenechávajte ho však samo, ale buďte s ním, rozprávajte mu, spievajte, utišujte ho.

• Dodajte cumľu nepríjemnú chuť (vyťahaný, má nepríjemnú chuť)
  • Jemne cumeľ poškoďte (natrhnúť ho...)
  • S ováciami cumeľ darujte (psíkovi, bábätku, výmenou za niečo po čom dieťa túži)
  • Postavte si hlavu (cumeľ mu nedajte, vy ste rodič)
  • Odoberajte cumeľ postupne (iba na určitý čas, miesto)
  • Skončiť v pravý čas: čím skôr, tým lepšie.
  • Venujte cumeľ (prísľub odmeny za cumeľ)
  • Straťte cumeľ (keď sa stratil, nech je stratený)
  • Rozprávky a príbehy pomáhajú ( navádzajú k správnemu správaniu sa)
  • Nikdy nie, ak doma nie je pohoda (rozvod rodičov, zmena bývania, príchod súrodenca. dieťa to stresuje a preto nie je vhodný čas zobrať mu "barličku".
  • Nenechajte to tak - deti, ktoré používajú cumeľ majú viac problémov s ušnými infekciami. Je možné, že vaše dieťa bude mať problém s výslovnosťou, ktoré cumeľ môže ešte zhoršiť. Dlhodobé cmúľanie môže spôsobiť problémy so zubami a ústnou dutinou.

Jedna mamička tri a pol ročného dievčatka si zahrala so svojou dcérou hru, vďaka ktorej sa vzdala cumľa bez jedinej slzičky. Všetky jej cumlíky dala do vrecúška a povedala jej, že víla jej za ne prinesie nejakú hračku podľa jej želania. Pripravila ju na to postupne niekoľko mesiacov a vysvetlila jej, že cumle sú pre bábätká a nie pre veľké dievčatká. Na jej prekvapenie vrecko s cumľami sama vystrčila pred vchodové dvere. Ráno tam namiesto vrecka bola krásna hračka. Na cumeľ si odvtedy ani raz nespomenula.