Pre rodičov - máj 2016
Ako zbaviť dieťaťa bojazlivosti
Najlepšou prevenciou je dôsledná, láskavá a neúzkostná výchova, ktorou vedieme dieťa k samostatnosti a zdravej odvahe. Dieťa zásadne nestrašíme - čertom, čarodejnicami, tmou, búrkou, odchodom matky, kominármi či kožkarmi zbierajúcimi deti. Vylúčime zo svojho slovníka vetu: ,,Však sa nebojíš pani doktorky?" ap. Veci, ktoré u dieťaťa vyvolávajú pocit strachu (napríklad čert, duch, tma), neodstraňujeme z jeho života, ale snažíme sa dieťaťu vysvetliť ich podstatu. Nevedieme dieťa k tomu, aby sa vyhýbalo bežným životným záťažiam a stresom.
Ako môžeme pomôcť:
- Neupriamujte sa na strachy. Ak sa napríklad dieťa bojí psov, neprechádzajte na druhú stranu cesty iba preto, aby ste sa nejakému vyhli. To by dieťa iba utvrdilo v tom, že psov sa treba báť a vyhýbať sa im.
- Naučte deti hodnotiť svoj strach od 1 po 10. ,,...som plný strachu po kolená znamená, že sa veľmi nebojím, po bruško - bojím sa dosť veľmi, plný strachu po hlavu znamená, že strach ma celkom pohltil.
- Urobte zo seba bezpečnú základňu. Dieťa si môže urobiť ,,výlet" k objektu ktorého sa bojí, a potom sa vráti k vám, k základni, pre pocit bezpečia a istoty.
- Naučte dieťa niekoľko formuliek, ktorými si samo bude vedieť dodať istotu (zvládnem to, som OK ap.)
- Naučte deti relaxačné techniky - hlboké dýchanie ap.
- Môže mu pomôcť upokojujúca hudba
- Môžete mu dať na krk alebo do ruky talizman, ktorý ho uchráni pred všetkým zlým.
- Ak mu to pekne zabalíte do príbehu o odvážnom dieťati, uverí tomu, ale najmä musíte veriť vy, že to zvládne.
- Nechajte nakresliť dieťa svoje dobré strašidlo, pripevnite ho na dvere, okno ap. a ono ochráni dieťa pred "zlými" vecami, bytosťami, ktorých sa bojí.
- Nech si dieťa nakreslí obrázok, čoho sa najviac bojí, potom ho pokrčí, zahodí a povie si, že sa už nemusí ničoho báť, lebo svoj strach odhodil spolu s papierom.
- Pri strachu zo zvierat a z hmyzu je správne, ak s dieťaťom preberiete možné dôsledky do podrobností: čo najhoršie sa mu môže stať, keď ho uštipne včela alebo po ňom polezie pavúk. Vysvetlite dieťaťu, že aj hmyz sa vlastne bojí a že je to forma obrany.
- Skúste mu prečítať rozprávku o živočíchoch z ktorých má strach, a kde sú tieto živočíchy vykreslené ako užitočné a nie nebezpečné.
- Kúpte mu plyšové zviera, ktorého sa bojí, a ak si ho obľúbi, skamaráti sa s ním ako s hračkou, môže prijať aj reálne zviera.
- Časom mu môžete kúpiť aj nejakú encyklopédiu živočíchov, v ktorej sú obávané živočíchy a tak si ich môže prezrieť z blízka.
- Strach z tmy je bežný v útlom veku dieťaťa. Dieťa sa zvyčajne bojí, že mu niekto ublíži, že v noci prídu či pod jeho posteľou bývajú rozprávkové bytosti.
- Dieťa v najútlejšom veku (do jedného roka) nie je dobré nechávať spať v inej izbe než rodičovskej spálni. Rodičia majú nad ním lepšiu kontrolu a aj dieťa je pokojnejšie.
- Potrebuje mať stály kontakt s rodičmi, ktorí mu dávajú pocit bezpečia a istoty v každej chvíli, aj v noci, keď sa prebudí a je tma.
- V neskoršom veku si dieťa bude samo vyžadovať vlastnú izbičku. Ale v útlom veku (do troch až šiestich rokov) samo v noci byť nechce.