Chodenie detí na WC
Väčšina detí by už mala dobre ovládať stolicu vo veku štyroch rokov. To však neznamená, že sa nemôže prihodiť nehoda. Buďte trpezliví rodičia a dajte si cieľ: zvládneme to do mesiaca, do pol roka.
Mladšie dieťa (2r) zvládne návyk kakania rýchlejšie ako dieťa, ktoré si už vytvorilo nevhodný návyk kakanie do nohavičiek . V takom prípade to potrvá dlhšie. Keď ste už začali s nácvikom, za nijakú cenu sa nevracajte k plienkam. Platí, že aj my dospelí môžeme byť rušiví. Vyhnite sa výčitkám a poznámkam, bitke, trestom, keď sa dieťa pokaká. Buďte trpezliví, pretože nič sa nedá vynútiť. Pokiaľ ide o veľké obavy z kakania, detský zážitok je silný, keď si ho dieťa zapamätá. Musí si ho vyvážiť opakom - príjemným a bezproblémovým vykakaním sa. Naučte dieťa relaxovať a zvyšujte jeho sebadôveru, že to zvládne. Sú aj deti, ktoré si uvedomujú, ako to rodičov provokuje, a prekáža im to. V období vzdoru je to práve cesta, ako môžu trápiť rodičov a presadzovať svoje záujmy. Skúste to zmeniť a urobte veci, ktoré od vás deti nečakajú. Napríklad kúpte pogumované nohavičky a dajte ich dieťaťu, keď sa nebude chcieť vykakať (v tom čase, keď viete, že to príde). Treba skúsiť všetko, čo dá dieťaťu najavo, že už toho máte dosť. Pomôcť môže aj nejaký príbeh alebo rozprávka.
Situácia musí byť dieťaťu príjemná. To znamená, že osoba, ktorá sa o dieťa stará, by mala byť milá, pohodová. Môžete si spolu spievať, rozprávať alebo čítať príbeh, keď dieťa sedí na záchode. Pripravte pre dieťa voňavý priestor, farebný papier na utieranie. Dieťaťu má byť jasné, čo sa od neho očakáva. Precvičte sa v pantomíme a ukážte mu, čo od neho chcete. Nech si posedí na WC a trochu počká. Na chvíľu ho zabavte aj niečím iným. Čítajte a potom navrhnite, nech sa skúsi vykakať. Každý deň by malo dieťa skúšať kakať v rovnakom čase dňa, buď ráno, alebo večer, keď je doma. Nech si posedí na WC v tú istú hodinu. Aj keď sa nevykaká a rýchlo sa postaví, opakujte to dookola a dodržiavajte daný čas v rámci dňa. Najdôležitejšou zásadou je, že po správne vykonanej činnosti má nasledovať odmena vo forme pochvaly. Odmenou a pochvalou môže byť pre dieťa dotyk, pohladenie a úsmev. Úspech vykonania treba veľmi vyzdvihnúť. Pomáha aj zmena stravy. Nemalo by sa zabúdať na dostatok vlákniny. Dávajte pozor na dostatočný príjem tekutín, hlavne vody.