Pre rodičov - marec 2023

Adenoidné deti

Alebo deti so zväčšenou nosohltanovou mandľou. Problém veľmi bežný u detí do 6. roku života. Už pri narodení sme vybavení nosnou mandľu, s rastom dieťaťa sa zväčšuje aj ona - maximum dosahuje okolo 8. roku života. Smerom k puberte sa začne zmenšovať, až úplne vymizne. Počas obdobia rastu nosnej mandle môže dôjsť k jej nadmernému zväčšeniu. Prečo sa tak udeje, však neexistuje zo strany lekárov jednoznačná odpoveď.

Nadmerný rast nosnej mandle môže byť spôsobený:
- geneticky - najmä pokiaľ sa objaví do 1. narodenín,
- akútnou infekciou horných dýchacích ciest - stúpa aktivita lymfatického tkaniva a nosová mandľa rastie, aj keď sa infekt prelieči, nemusí dôjsť k tomu, že mandľa sa zmenší na pôvodnú veľkosť, preto potom po každom takomto infekte ostáva mandľa väčšia a väčšia.
- imunitnými, alergickými a endokrinnými faktormi

To, že sa nosová mandľa zväčší, nemusí automaticky znamenať problém. Pokiaľ sa však príznaky objavia, lekári toto považujú za situáciu, ktorú je potrebné riešiť.
Snáď prvým príznakom je problém s dýchaním cez nos:
- cez deň dieťa dýcha cez ústa, obvykle dýcha hlasno,
- v noci chrápe,
- ako rodičia môžete mať pocit, že dieťa má upchatý nos, ale žiadny sekrét z nosa nejde.

Lekári upozorňujú, že dýchanie cez ústa je spočiatku nenápadné, no postupne už dieťa dýcha takmer výlučne ústami. V extrémne závažných prípadoch zväčšenej nosovej mandle môže u dieťaťa dôjsť počas spánku k spánkovému apnoe (k zástave dýchania).
V spánku sa môže objaviť škrípanie zubami a tiež pomočenie (vo veku, kedy už dieťa bežne udržiava hygienu a už dávno sa nepomočilo).
Takéto deti obvykle spia nepokojne, budia sa ráno unavené, neoddýchnuté, majú následne problém sa v škole či škôlke sústrediť.
Ako dôsledok nesprávneho dýchania sa v nose hromadia hlieny. Tie potom môžu stiecť do hltana, dieťa ich prehltne, čo môže byť príčinou následného nechutenstva. Časť hlienov môže zatiecť hlbšie do dýchacích ciest a spôsobovať opakové zápaly hrtana a priedušiek.
Po opakovaných infekciách horných dýchacích ciest je často nosná mandľa zväčšená. Keďže sú v nej usídlené baktérie a nachádza v blízkosti sluchových trubíc, veľmi ľahko dôjde k tomu, že baktérie sa tam dostanú a spôsobia zápal. Lekári upozorňujú, že včasné odhalenie zväčšených nosových mandlí je veľmi dôležité.