Pre rodičov - september 2022

Po prvý raz do škôlky

To, že dieťa začne chodiť do škôlky je akýmsi prvým stupienkom do spoločnosti. Najmä pre deti, ktoré nemajú starších súrodencov, ani sa veľmi nestretávajú s inými deťmi. Po nástupe do kolektívu sa môžu objaviť problémy, ako na strane dieťaťa, tak aj rodičov.
Zmeny
Niektoré deti si v novom prostredí zvyknú ľahko, tešia sa a ráno v šatni vám ani nestihnú dať pusu a už utekajú za hračkami, kamarátmi ... Iné sa síce tešia, ale po prvých dňoch, keď zistia, že je to "navždy", môžu začať škôlku odmietať a na prispôsobenie sa novej situácii potrebujú viac času. Škôlka znamená pre dieťa častokrát niečo úplne iné, než pozná z rodiny: iný režim dňa, mnoho ďalších detí, s ktorými sa treba podeliť o hračky, akceptovanie cudzej osoby - pani učiteľky - ako aj osoby kľúčovej. Požiadavky nie sú hneď vyslyšané, niekedy nie sú splnené vôbec.
Skúšajte odlúčenie
Vaše dieťa by sa v tomto čase malo vedieť istý čas zaobísť bez matky a otca. Ak ho v rámci prípravy na škôlky na istý čas zveríte babičke, kamarátke, susede, umožňujete mu získať vedomie, že ho neopúšťate navždy, ale že sa vždy vrátite.
Pokiaľ však zistíte, že vaše dieťatko pripravené na odlúčenie nie je, po vašom odchode usedavo plače, pri odchode ho neviete zo seba "odtrhnúť" - netreba to siliť za každú cenu. Svoju nepripravenosť na odlúčenie vám dáva jasne najavo a to, že u milej susedky alebo následne v škôlke prestane po čase plakať, nemusí znamenať, že sa upokojilo. Možno len prestalo navonok prejavovať emócie, dostalo sa do akého si stuhnutia, ale prežívanie vo vnútri pokračuje a obvykle spôsobuje u detí značnú neistotu.
Stretajte sa s rovesníkmi
Je dobré, pokiaľ dieťa prichádza do kontaktu s približne rovnako starými deťmi, mohlo si trénovať vychádzanie s nimi, schopnosť podeliť sa, prípadne spoločne sa hrať (spoločnej - kooperatívnej hre sa deti začínajú venovať okolo 3. roku).
Fyzická náročnosť
Deti po nástupe do škôlky bývajú viac unavené. Rýchlo vyčerpajú svoje zdroje energie, pretože deň v škôlke je pre nich spočiatku veľmi únavný. Niekedy môžu byť podráždené a reagovať inak, než ste boli doteraz zvyknutí. Preto v prvých dňoch pobytu v škôlke neplánujte už žiadne väčšia aktivity, ako napr. nákupy, návštevy. Radšej sa s drobcom porozprávajte o jeho nových zážitkoch a doprajte mu oddych.