Pre rodičov - október 2019

Ako zvládnuť nočnú moru.

• Neodkladajte zbytočne čas, kým k dieťaťu prídete.
  • Nenechávajte ho vyplakať, pravdepodobne sa tým zvýši jeho úzkosť.
  • Pomenujte, čo sa stalo. Povedzte, dieťaťu, že to bol iba zlý sen a už je preč.
  • Ubezpečte dieťa, že všetko zlé, čo sa vo sne objavilo, nie je naozaj.
  • Ukážte, že pocitom dieťaťa rozumiete.
  • Pripomeňte mu, že zlé sny občas mávajú všetci a je normálne sa v tejto situácii báť.
  • Ponúknite mu niečo, čo zmení jeho náladu a pomôže mu jednoducho zaspať - hračka...
  • Môžete sa s dieťaťom rozprávať aj o tom, aké pekné sny by chcelo mať
  • Pomáha aj tuhé objatie a bozk na dobrú noc.
  • Buďte dobrým poslucháčom.
  • O zlom sne sa nemusíte s dieťaťom rozprávať pridlho, najmä noci.
  • Umožnite dieťaťu, aby sa cítilo bezpečne.
  • Fyzický kontakt pomôže takmer vždy. Stačí len dieťa hladkať, čičíkať ho, upokojiť.
  • Ostaňte s ním chvíľu v izbe, kým sa neupokojí a zasa nezaspí.
  • Snažte sa urobiť všetko pre to, aby vaše deti boli silnejšie a istejšie.

Inak sa jeho strachy, zážitky a úzkosti budú naďalej prejavovať v snoch a nočných morách.

Pomôcky proti príšerkám:

• Kúzlo - prinútite príšerky zmiznúť so špeciálnym sprejom proti strašidám.
  • Obíďte izbu, skontrolujte WC a miesto pod posteľou, aby ste dieťa ubezpečili, že tam nie sú nijaké príšery.
  • Nočné svetielko - veľmi slabé nočné svetielko môže pomôcť, aby sa deti cítili bezpečnejšie.
  • Kreslenie obrázka - často pomôže, ak dieťa nakreslí, čoho sa najviac bojí. Potom spolu obrázok zahodíte a s ním odhodíte aj strach.
  • Svetelná šou - Spolu s deťmi môžete v izbe niekoľkými baterkami urobiť svetelnú šou, prípadne aj s hudbou, alebo prejsť sa po celom byte a bojovať proti tme.
  • Strážny anjel - nad posteľ môžete zavesiť strážneho anjela, ktorý bude dieťa v spánku chrániť a pomôže aj pri odháňaní zlých snov.
  • Voda proti strašidlám - ak do rozprašovača nalejete vodu, pridáte vonný olej (napríklad levanduľu na spánok) a roztokom postriekate posteľ, tak sa v nej určite bude dobre a sladko spať.

Tieto pomôcky pomáhajú, ak ich dáme deťom spolu s príbehom či komentárom a usilujeme sa, aby mu uverili a vďaka tomu verili aj vo svoje sily. Ráno si dieťa zväčša nič nepamätá, je to len hrozný zážitok pre vás dospelých. No ráno môže byť dieťa ochotnejšie a môže samo chcieť o prežitých zážitkoch povedať viac. Pri rozprávaní, prípadne kreslení sna za denného svetla veľa strašidiel stratí svoju silu. Vekom, alebo adaptačným dozrievaním nočný des väčšinou vymizne.