Materská škola v Uníne

Unín Materská škola

MŠ Unín

Pre rodičov - apríl 2014

Naučte žiť deti šťastný život

Zamysleli ste sa niekedy, koľko je medzi nami ľudí, ktorí sú bohatí, ale aj napriek tomu chodia zamračení, depresívni a s pochmúrnou náladou? Mnohí si myslíme, keď si kúpime terénne auto, náš život bude krajší alebo keď postavíme väčší dom, naša rodina bude šťastnejšia. Na všetko nové, väčšie, luxusnejšie si za pár týždňov zvykneme. Hoci chvíľu chodíme s hlavou v oblakoch a naše srdce sa raduje, všetko časom zovšednie a pôvodná nenaplnenosť či mrzutá nálada nás môžu prenasledovať aj vo svete luxusu.
Doba, v ktorej je pre väčšinu rodín všetko drahé, nás núti k tomu, aby sme sa uskromňovali. To nás často privádza k smútku a k pocitom menejcennosti. Strácame schopnosť sa tešiť a plánovať. Uskromňovanie však vôbec nemusí byť dôvodom pre pocit nešťastia alebo depresií. Niekedy stačí málo a náš svet sa môže zmeniť na krásny aj napriek tomu, že sa nám to na prvý pohľad nemusí tak zdať.
Pravda je taká, že nepotrebujeme veľa, aby sme dobre žili - potrebujeme iba správny postoj. A k tomuto postoju je dobré vychovávať aj naše deti. Na čo by ste teda mali sústrediť vašu pozornosť?
Prestaňte sa porovnávať.
Veľa nepríjemných pocitov do nás vkĺzne často vtedy, keď sa sústavne porovnávame s inými. Porovnávanie potom vedie k závisti a práve tá je prameňom ďalších zlých pocitov a mnohých psychických problémov. Nemá zmysel závidieť, lebo nikdy nevieme, či človek, ktorému závidíme, je naozaj aj šťastný. Nepoznáme pôvod jeho majetku, a to, čo navonok vyzerá ako niečo úžasné, môže byť prameňom niečoho, čo dotyčného človeka ani neteší. Veď koľko ľudí síce býva v luxusných domoch, ale na krku majú dennodenne nôž v podobe vysokej hypotéky a svoju rodinu ani nevidia? Koľkí síce majú drahé autá, ale nevládzu platiť leasing a tak si začnú požičiavať? A koľkí prišli k majetku klamstvom a podvodmi a celoživotne žijú v strachu, aby toto klamstvo nikdy neuzrelo svetlo sveta?
V konzumnom svete je celý mechanizmus pôsobenia na ľudí prispôsobený tak, aby sme veľa nakupovali, vlastnili, predbiehali sa navzájom a porovnávali. Túto skutočnosť využíva hlavne svet módy, médií a reklamy. No a práve tento nablýskaný svet je pre ľudí veľmi príťažlivý, ľahko mu podliehajú a nechávajú sa do neho niekedy až veľmi rýchlo a ľahko vtiahnuť. Potom sa stávame otrokmi aj takých túžob, nad ktorými by sme za normálnych okolností ani neuvažovali. Našťastie v 21. storočí má človek slobodnú vôľu a môže kráčať vlastným smerom. Nič mu v tom nebráni, možno len vlastná pohodlnosť a možno tajná túžba predvádzať sa pred inými. Ak si dokážeme tieto skutočnosti uvedomiť, nájsť si vlastnú cestu existencie, svoje malé radosti všedného dňa, vlastné poslanie, prostredníctvom ktorého dokážeme pomáhať iným, budeme mať väčšiu šancu stať sa šťastnejšími.