Materská škola v Uníne

Unín Materská škola

MŠ Unín

Pre rodičov - február 2013

Ako trénovať pamäť

Čo škodí našej pamäti? Medzi inými je to nikotín, alkohol, drogy, nedostatok tekutín a spánku. Ak vás trápi, že zabúdate alebo ste nesústredení, možno sa za danú roztržitosť podpísal stres. Záleží len na vás, či necháte svoju pamäť zlenivieť, alebo ju budete trpezlivo trénovať.

Preto odborníci ponúkajú niekoľko typov na každý deň, ako si udržiavať dobrú pamäť:

1. Buďte pozitívni
nehovorte: ja si to nezapamätám, to nie je pre mňa. Radšej si povedzte: nie som o nič horší, ako iní, dokážem to.
2. Sústreďte sa
venujte pozornosť tomu, čo počúvate, alebo čítate. V duchu si zopakujte najdôležitejšie body, nenechajte sa rušiť okolím.
3. Precvičujte pamäť
aktívne sledujte vedomostné súťaže, riešte krížovky, hrajte Pexeso a iné hry
4. Opakujte si
stále platí príslovie našich starých mám: "Opakovanie je matkou múdrosti." Čím častejšie sa informácia opakuje, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude prevedená do dlhodobej pamäti.
5. Buďte zvedaví
čím viac vedomostí máte, tým je ďalšie zapamätanie ľahšie a rýchlejšie. Informácie vzájomne nadväzujú, nové dopĺňajú staré.
6. Pozor na stres
úzkosť, strach a depresie prispievajú k poruchám pamäti. Zhoršujú schopnosť sústredenia, upriamujú vašu pozornosť a všetku energiu na množstvo zbytočných detailov.
7. Emócie pomáhajú
čím viac je informácia spojená so silnou emóciou, či už pozitívnou alebo negatívnou, tým lepšie sa vtisne na dlhší čas do pamäti.
8. Nezabudnite na odpočinok
uvoľnenie, odpočinok a dostatočný spánok umožňujú, aby si mozog oddýchol, prebúdzal sa svieži a myseľ sa naplnila energiou
9. Učte sa novým veciam
buďte aktívni a motivujte sa k zapamätávaniu si nových podnetov, detailov, zaujímajte sa o dianie vo svete, učte sa nový jazyk, dajte sa na nový šport.
10. Vyberajte si
nezaťažujte si myseľ a pamäť zbytočnými a deprimujúcimi myšlienkami a informáciami. Posudzujte, čo skutočne stojí za to, zapamätať si.