Materská škola v Uníne

Unín Materská škola

MŠ Unín

Pre rodičov - november 2013

Deti v škôlke nemusia byť stále choré.


Nástup dieťaťa do škôlky kladie zvýšené nároky na jeho zdravie. Detský organizmus je v kolektíve vystavený rôznym ochoreniam. Medzi najnebezpečnejšie patria tie, ktoré spôsobujú pneumokokové baktérie. Vyvolávajú napríklad zápal priedušiek a pľúc, ale aj zápal mozgových blán.
Zápal mozgových blán
Pneumokoky sú baktérie, ktoré vyvolávajú viaceré nebezpečné ochorenia. Sídlia v nosohltane mnohých ľudí a nemusia spôsobiť žiadne ochorenie. Ak sa však prenesú kašľom alebo kýchaním, takzvanou kvapôčkovou infekciou, na iných ľudí, tak tí už ochorieť môžu. Výskyt pneumokoka u detí v predškolských zariadeniach je dosť častý. Kvapôčkovou infekciou sa pneumokoky šíria a spôsobujú ochorenia. Rodičia nikdy nemôžu vedieť, kedy sa ich dieťa stretne s nositeľom pneumokoka alebo s chorým dieťaťom a samo ochorie, preto sa odporúča očkovanie.
Asi najzávažnejšie ochorenie, ktoré pneumokoky spôsobujú, je zápal mozgových blán, ktorý veľmi ohrozuje najmä malé deti. Prejavuje sa vysokou horúčkou, veľkými bolesťami hlavy, vracaním, malátnosťou, spavosťou, kŕčmi, ale aj bezvedomím. Platí, že čím menšie dieťa ochorie na pneumokokovú infekciu, tým ťažší je priebeh ochorenia. Čo sa týka liečby, pneumokokové infekcie sa liečia antibiotikami, dôležité však je podať ich včas.
Povinné očkovanie
Nová vakcína, ktorou sa očkuje od 1.júla tohto roka, obsahuje o šesť sérotypov pneumokoka viac. Celkovo chráni až proti trinástim typom pneumokoka a poskytuje tak širšiu ochranu.

Čo hrozí deťom v kolektíve.
Ochorenia dýchacích ciest sa vyskytujú veľmi často a zahŕňajú: ľahké prechladnutie, nádchu, streptokokovú angínu, zápaly priedušiek, ako aj zápaly pľúc. Spôsobujú ich vírusy (miernejšie formy ochorenia) a baktérie (ťažšie formy chorôb).
Vírusové ochorenia: v škôlkach sa objavujú aj vírusové infekcie ako chrípka, rotavírusová infekcia sprevádzaná hnačkou, teplotami a vracaním. Všeobecne sa odporúča očkovať proti chrípke najmä rizikové skupiny detí s chronickými ochoreniami, kde chrípka môže skomplikovať základné ochorenie.
Ovčie kiahne: vírusové ochorenie prejavujúce sa teplotami a vyrážkami po celom tele. Očkovanie proti kiahňam patrí na Slovensku medzi nepovinné a hradené z vlastných prostriedkov, odporúča sa však pre menšie deti pred nástupom do kolektívu, ktoré ešte túto chorobu neprekonali.
Vši: v súčasnosti už vši infekčné ochorenia neprenášajú, po pohryznutí všami však môžu vzniknúť ekzémy alebo zápaly kože, ktoré treba preliečiť antibiotikami. Dieťa, ktoré dostane vši, potrebuje viacnásobné ošetrenie príslušnými prípravkami, na škodu nie je ani preventívne ošetrenie ostatných členov rodiny.
Parazity: výkaly psov a mačiek v pieskoviskách môžu obsahovať parazity škrkavky, ich výskyt u detí je pomerne častý, nebezpečná je najmä očná forma, ktorá vedie až k trvalému poškodeniu zraku. Dôležité je preto sledovať, kde sa dieťa hrá.
Stres a imunita: nástup do škôlky predstavuje pre dieťa istú formu stresu. Ten môže následne oslabiť imunitu a dieťa je tak náchylnejšie na ochorenia. Podstatné je preto dieťa chrániť pred ochoreniami a dodržiavať správnu zdravú životosprávu.