Pre rodičov - jún 2016

Strach a úzkosť u dieťaťa

Strach je prirodzený prejav dieťaťa aj dospelých. Prirodzená miera bojazlivosti je pre každého jedinca potrebná až nevyhnutná. Plní ochrannú funkciu, umožňuje vyhnúť sa riziku a nabáda nás na opatrnosť. Strach je definovaný ako negatívna emócia viazaná na konkrétny objekt. Úzkosť je obava bez zjavnej príčiny. Ak je to jeho osobnostná črta, bojí sa stále a všetkého, je to úzkostlivosť.
Úzkosť spôsobuje, že dieťa sa z danej situácie snaží uniknúť, a to veľmi rýchlo. Úzkosť je sprevádzaná aj telesnými prejavmi, ako sú búšenie srdca, potenie alebo ,,motýle" v žalúdku. Ak má dieťa napríklad strach z ohňa, nebude doň dávať ruky.
Čo vám napovie, že dieťa trpí úzkosťou?

Ak dieťa:

• je príliš prítulné, maznavé aj k neznámym ľuďom,
  • je často rozrušené a impulzívne
  • má ťažkosti neurotického charakteru ako očné ,,blikanie - tikanie", mädlenie rúk, štipkanie kože okolo nechtov a iné.
  • má problémy so zaspávaním, prípadne sa budí zo spánku, nevie spať tak dlho a tak dobre ako predtým,
  • má psychosomatické ťažkosti, napríklad sa mu potia ruky, rýchlo dýcha, silno mu bije srdce, sťažuje sa na bolesti hlavy, bolesti brucha, vracia

Strach dieťaťa vyvolávajú:

• hlasné zvuky, hudba, hlasy,
  • správy o katastrofách a ich vizuálne obrazy
  • nedobrovoľné stretnutia s vlastnými každodennými skúsenosťami ktoré u detí vyvolávajú neistotu (napr. hádka rodičov, trest)
  • imaginárne bytosti a rozprávkové stvorenia
  • nerozlíšiteľná zmes fantázie a reality
  • zobrazenie smrti, bolesti, zranenia
  • nedostatočný pocit bezpečia pri sledovaní rozprávky, filmu
  • skúšky odvahy, ktoré presahujú citové možnosti dieťaťa a ktoré deti preťažujú.

Rady proti strachu:

• Nepodceňujte žiadny strach dieťaťa, venujte mu veľkú pozornosť.
  • Hovorte s dieťaťom o tom, čoho sa bojí.
  • Ak o tom dieťa nevie hovoriť, môže to aj nakresliť.
  • Buďte pre dieťa istotou - ak sa bojí, musí mať istotu že ho ochránite
  • Porozprávajte sa s dieťaťom o tom, čoho ste sa báli, keď ste boli malý
  • Hľadajte spolu riešenia, čo by mu pomohlo proti strachu.
  • Nevystavujte zámerne dieťa situáciám, ktorých sa bojí.
  • Pred spaním sa spýtajte dieťaťa o čom peknom chce, aby sa mu snívalo.
  • Vytvorte si s dieťaťom rituál proti strašiakom.
  • Nestrašte deti keď neposlúchajú.
  • Hľadajte príčiny strachu dieťaťa, všímajte si, čoho sa bojí a kedy sa strach opakuje.
  • Naučte dieťa relaxačné techniky - zhlboka dýchať ap.
  • Zistite, čo deti sledujú na počítači či v televízii.
  • Ak však strach pretrváva dlho a neodznieva alebo sa nemení, treba sa obrátiť na detského psychológa.